Aile Mahkemeleri Kliniği

Yürütücüler: 

Aile Mahkemesi Hâkimi (Emekli) Nevin Birinci 
Doç. Dr. Nadire Özdemir

Yöntem: Her hafta belirli bir konu bağlamında yargı kararlarının tartışılması ve Ankara Aile Mahkemelerinde duruşmalara gözlemci olarak katılım

Kontenjan: 20 kişi

Ankara 10. Aile Mahkemesi (emekli) hâkimi Nevin Birinci ve Doç. Dr. Nadire Özdemir tarafından yürütülecek olan bu klinikte aile hukukuna ilişkin sorunlar ele alınacaktır. Öncelikle hakimlik ödevinden hareketle aile mahkemesi hakiminin görev ve sorumluluklarına değinilecek daha sonra somut kararlar bağlamında güncel tartışmalar yürütülecektir.

 Teorik bilginin uygulamada nasıl işlediğinin görülmesi amacıyla her hafta belirli bir konuyu temel alan yargı kararı okunarak tartışılacaktır. Ayrıca yürütücülerin belirlediği sorulara cevap bulmak adına öğrencilerin en az 2 defa aile mahkemelerinde duruşmalara katılarak not tutması ve ödev hazırlaması istenecektir.

Yaklaşık her hafta belirli bir karar örneği üzerinden tartışmalar yürütüleceğinden, derse gelinmeden önce kararların okunmuş olması zorunludur. Dönem boyunca aile ve hukuk, aile mahkemesi hakimliği, aile mahkemelerinin işleyişi ve düzeni, gerekçeli karar yazmanın önemi, boşanma sebepleri, mal rejimleri, aile içi şiddete ilişkin tanımlar, aile içi şiddete yönelik uluslararası mevzuat (Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi, CEDAW ve CEDAW Komitesi tavsiye kararları), 6284 Sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve Uygulama Yönetmeliği, çocuğun yüksek yararı ve 5395 Sayılı Çocuk Koruma Kanunu üzerinde özellikle durulacaktır.