HAPİSHANELER HUKUK KLİNİĞİ

Prof. Dr. Gülriz Uygur tarafından verilen bu klinik dersini toplumsal cinsiyet eşitliğiyle ilgili dersi almış olan ve aile mahkemeleri ile kadın hakları gruplarında yer almış olan öğrenciler yer alabilmektedir. Ankara Sincan Kadın Kapalı Ceza-evinde yürütülen bu klinik çalışmasında, öğrenciler hapishanelerle ilgili hukuki mevzuatın bilgisi verilip, ardından hapishanede yaşamının anlamını anlamaları için, film, edebiyat eserleri vb. metotlar kullanılmaktadır. Hapishanelerde çalışanların (müdür, uzman) ve ilgili sivil toplum kuruluşunun katıldığı bu klinik çalışmasında Ankara Sincan Kadın Cezaevi’ndeki hüküm ve tutuklularla öğrencilerin birebir görüşmeleri sağlanmakta ve ardından ihtiyaç duyulan hukuki bilgilendirme Ankara Barosu Gelincik Merkezi ve öğretim üyesinin kontrolünde yapılmaktadır.

Hapishaneler Hukuk Kliniği her sene en az 50 öğrenciye hapishaneler ve hapishanelerdeki mahkumlar hakkında etik farkındalık ve hukuki bilgi sağlamaktadır. Bu bağlamda öğrenciler yazılı ve görsel materyallerden yararlanıp bu materyallerle ilgili konu başlıkları hakkında tartışmaktadır. Klinik eğitiminden sonra öğrenciler hapishaneye gidip mahkumların sorunlarını dinlemektedir. Sonrasında ise mahkumların avukatları ile görüşerek hukuki sorunlara çözüm bulmaya çalışmaktadırlar. Hukuki yardımın dışında öğrenciler, mahkumların ve küçük çocuklarının ihtiyaçları için para toplayıp bu ihtiyaçları ellerinden geldiğinde gidermeye çalışmaktadır. Bu kliniğin sonucunda mahkumlara ve mahkumların yaşadığı sorunlara duyarlı hukukçuları yetiştirmek amaçlanmaktadır.

Hapishaneler Hukuk Kliniği olarak bu sene de hapishane ziyaretlerimizi tamamladık. Mahkumları dinledik ve elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalıştık. Kermesimizden toplanan parayla da mahkumların ihtiyaçlarını gidermeye çalıştık.

IMG-20181210-WA0005

Hapishaneler Hukuk Kliniği olarak cezaevindeki kadınların ve çocukların ihtiyacını karşılamak amacıyla kermes düzenledik. 

IMG-20181206-WA0013 IMG-20181206-WA0014 IMG-20181206-WA0015

2018-2019 Hapishaneler Hukuk Kliniği Öğrencilerinin Ulucanlar Cezaevi Müzesi Çalışmaları
IMG-20181124-WA0011

Müşahade odaları, yüz kızartıcı suçlulara uygulanan hücre cezaları ve banyo tuvalet ve mutfağın iç içe olması genel rahatsız edici ve çarpıcı yaşanamaz koşulları yaratıyor. Bunun yanısıra bizim dikkatimizi çeken rastlantısal farkettiğimiz koğuşların tavanlarının tabut şeklinde oluşu oldu. Diğer unsurları çoğu arkadaşımızın dikkat çekeceği düşüncesi ile tabut şeklinde tasarlanmış tavanın mahkumların üzerinde ruhsal sıkıntı psikolojik şiddet yaşattığı düşüncesindeyiz. Bizi de ruhsal sıkıntı ve şaşkınlık içinde bıraktı bu görüntü.

(Rümeysa Tekin – Rana Erdinç)

IMG-20181124-WA0013

Bir kuş kafesi gördüm mahkumlardan kalan. Hapishanede kafese hapsedilmiş bir kuş. Kuşlar mı daha iyi anlar mahkumları yoksa mahkumlar mı kuşları? Bir yanda, bir o yana bir bu yana uçuşup duran yersiz yurtsuz kuşlar, diğer yanda dört duvarı kendine mecburi yurt edinmiş insanlar.

(İrem Kökser  – Beyda Sıla Uzun – Yüsra Server)

IMG-20181124-WA0015

“Bir alem ki, gökler boru içinde!
Akıl olmazların zoru içinde.
Üst üste sorular soru içinde:
Düşün mü, konuş mu sus mu unut mu?
Buradan insan mı çıkar, tabut mu?”
(Zeynep Gül Balıkcı – Neda Pesen)
IMG-20181124-WA0016
Ve günlerden bir gün, bir sabah erken Kuşluk vaktinde, bülbüller öterken Kentin meydanında bir darağacı. Sallanıyor boşlukta bir yabancı. Geçiyor sabahın yolu alnından Ve yalın ayakları bir gecede… (Yeni yollarını mı düşünmede Bu ayaklar? .. son durağına kadar Ne uysal yürümüştür bu ayaklar!)
(Ceren Kurt)
IMG-20181124-WA0017
Bedendir oysa sadece hapis olan bu köhne yerde,hayaller değil. Hayallerim var benim seninle, bitip tükenmeyen hayallerim. Hani bir dışarda olsam yürürüm ben seninle bu ucu bucağı olmayan maviliğin altında hürriyetle. Hani bir dışarda olsam belki günlerce uyumam sırf hissedebilmek için hürriyeti damarlarımda.Ah hürriyet, nasıl da uzak şimdi bana. Ah, ne kadar yakınsın oysa şimdi bana, arada şu kirli pencere olmasa, tutsam ellerinden. Bilir misin, ne zaman uzansam yatağıma bir deli rüzgar vurur pencereye, ve ben pencereden vuran deli rüzgardan dinlerim seni sessizce . Hadi sen bari koş hürriyetine, baksana nasıl da bağırıyor gardiyan süre bitti diye.
(Handan Yılmaz – İrem Kürklü – Hande Nur Suyabatmaz)
IMG-20181124-WA0019
Tutsak olacağını bilerek        Yine bu sabah demirparmaklıktan içeri   usulca sızdı                        güneş                       Yasaklanınca görüş gününde çiçek getirilmesi                   arka duvarın dibine           sarmaşık tohumu               ekmiş annem                       Oysa el bile sallayamamıştım ona                                 kuyrukta saatlerce  bekleyip doldurduğu içme suyunu dökerken ardıma
(Beyza Özçiçek – Tuğba Orta)
IMG-20181124-WA0020
Başın öne eğilmesin
Aldırma gönül aldırma
Ağladığın duyulmasın
Aldırma gönül aldırma
              –
Dışarda deli dalgalar
Gelir duvarları yalar
Seni bu sesler oyalar
Aldırma gönül aldırma
               –
Görmek istersen denizi
Yukarıya çevir yüzü
Deniz gibidir gökyüzü
Aldırma gönül aldırma
               –
Kurşun ata ata biter
Yollar gide gide biter
Mahpus yata yata biter
Aldırma gönül aldırma
(Sabahattin Ali)
(Reha İnanç – Ebru Kont – Nursel Göral – Emine Karataş)
IMG-20181125-WA0000
Dönemeyeceğim günlere, kalamayacağım yarınlara… Gökteki kuşlara, uzak iklimlere… Taş duvarın ardında akan bahardan günlere… Hısımlarıma, hasımlarıma, sütten kesilmiş hürriyetime… Selam olsun askıda kalan ceketime.
(Özge SUNMAN)

IMG-20181125-WA0001

Ah ömrüm
Feryat figan yüreğim
Çok uzaklarda sevdiklerim
Ilık ılık akar gözyaşlarım
Karım, çocuklarım…
Sevdiklerim uzakta
Işıklar kapanmasa keşke gece
Nasıl ümitlendirir beni mektuptaki her hece
(Yasemin Babadağ – Ceren Fıratoğlu – Begüm Güngör)
IMG-20181125-WA0004
Gündüzler de artık karanlık
Gökyüzüne uzanıyor duvarlar
Işıklar dolmuyor ruhuma
                 –
Penceremde cılız bir umut
Yarın gelmeyecek kadar uzak
Günler esas duruşta

                  –

Dünya ve ben bir odada
Dünya ve ben

(Furkan Er)
IMG-20181126-WA0005
“Hayaller vardı yarım kalan hayaller, tamamlanır  elbet bir gün yarım kalan hayaller…    Zaman geçse de ömürden ,  hayaller bir gün tamamlanır elbet.  Daha güneş olacaktım, ışık saçacaktım… Hakim Bey, yalvarırım yarım kalan hayallerimi tamamlayayım… Koyma beni hayalimden geri, kalem kuvvetlidir ama vicdan daha âladır. Ne olursun Hakim bey  , yarım kalan hayallerimi   tamamlayayım ki  kaybolmasın elimde.”
(İpek Kiser)

hapishaneler

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi İnsan Hakları Hukuk Klinikleri 2017-2018 Sertifika Töreninde Sunulan Hapishaneler Hukuk Kliniği  Metnine Ulaşmak için  Tıklayınız.

2017-2018 Hapishaneler Hukuk Kliniği Yıl Sonu Faaliyet Raporu

Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde Bulunan Mahkum ve Tutukluların Çocukları İçin Düzenlenen Kermes ve Elde Edilen Gelir İle Yapılan İhtiyaç Alışverişi

IMG-20171205-WA0009

IMG-20171206-WA0003

IMG-20171206-WA0004

5 Aralık 2017 Tarihinde A.Ü. Hukuk Fakültesi D Blokta Sincan Kadın Kapalı Cezaevi’nde Bulunan Mahkum ve Tutukluların Çocukları İçin Kermes Düzenlenecektir.

IMG_1869

2017-2018 Hapishaneler Hukuk Kliniği Öğrenci Çalışmaları

IMG-20171125-WA0001

    ”Özgürken doyasıya yaşayıp kıymetini bilemediğimiz her saniye bedenin tutsaklığında ruhun çaresizliği ile birleşince derin bir acıyla tüketir insanı.
   Mahkum olan ; sadece güneşin ılık ısısında, rüzgarın hafif melteminde yağan yağmurda ıslanan toprağın mis kokusunda hatta akşam ayazının soğuk sızısında yaşamak ister. Yaşamak ister diyorum çünkü bedenle ruh esaret altındayken ; özgürlük ve umut kişinin bir adım ötesinde ona hem çok yakın hem de bir o kadar uzaktayken , yaşamak değildir bu. Sadece dakikaların , saatlerin  ömürden akıp gitmesine çaresizce katlanmak , bir anlamda günleri tüketip delicesine yaşamayı arzulamaktır.
   Kısacası var olmak ama yok olmaktır.”
IMG-20171125-WA0002
“Kuşları koymak için bir gökyüzü bulamayanlar kuşları da kendi kaderlerine mahkum ettiler.Özgürlük ne değerliydi oysa her canlı için.Elbette kuşlar özgür olmalıydı çünkü bilinmeli ki kuşların kanatlarının özgürlükten başka bir şeye ihtiyacı yoktur.Tutsaklığın içinde tutsak bir kuş vardı ve nerede kuşlar varsa orada mutlaka umut vardı.”

IMG-20171125-WA0006

”Oda kaçıncı kattaydı bilmiyorum ama epeyce yüksekteydi. Çünkü pencereden bakınca uzaktaki tepeleri,evleri,ağaçları görebiliyordum. Kocaman umutlarımı küçücük pencerenin demir parmaklıklarına bağlamıştım.”

IMG-20171125-WA0007

”Duvarların arkasında en büyük gücün umudundur. Umudun yeşerdikçe dallarınla duvardan başka bir şey göreceğine inanırsın. Bazen en çok avludaki ağaca özenirsin.”

IMG-20171126-WA0000

Duvar ve tel örgüyle sınırlanır mı gökyüzü? Gökyüzünün sonsuzluğunu bile  kaybedince anlarız. Yoksa insan hayat telaşının içinde fark eder miydi gökyüzünün böylesine mavi  olduğunu? Nazım da fark etmemiş miydi bir avuç gökyüzüne muhtaç kalınca:
“Bugün beni ilk defa
Güneşe çıkardılar.
Ve ben ömrümde ilk defa
Gökyüzünün
Bu kadar benden uzak,
Bu kadar mavi,
Bu kadar geniş olduğuna şaşırarak,
Kımıldamadan durdum
Sonra, saygıyla toprağa oturdum,
Dayadım sırtımı duvara (…)”
IMG-20171126-WA0001
”Bir çölün ortasında yeşeren ağaçlar görmek gibi adalet dileği.
Elleri karanlığa bulaşmış vicdanlar imza etmişti gereğini.
Kilitli kapıların, küçücük camların arasından taşan gökyüzünü de bölmüşlerdi.
Siyahın ve ak’ın bile bir olmadığı bu dünyada beklenir miydi hür olmayanların bir olması? Gariban dogduk, cahil büyüdük, onlarsa okumuştu; biz ırgattık onlarsa büyük adam… Ama hepimiz İNSAN’dık en nihayetinde. Evet, hepimiz Hürriyete aşıktık ama bazılarımız daha yakındı gökyüzüne…”

Hapishaneler Hukuk Kliniği Öğrencileri Örnek Hapishane Tasarımı
EK1   EK2

18 Kasım 2017 Hapishaneler Hukuk Kliniği Öğrencileri İle Ulucanlar Cezaevi Müzesi’nde Yapılan Ders Etkinliği
1

2

3

4

5

Hapishaneler Hukuk Kliniği – Ankara Kadın Kapalı Cezaevi Kapanış Programı

19 Aralık 2016 tarihinde Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde gerçekleştirilen kapanış programı ile, hukuk kliniği eğitimlerine katılan tutuklu ve hükümlülere katılım belgeleri takdim edilmiştir.

Adalet Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Ankara Barosu Başkanlığı ve Ankara Üniversitesi Rektörlüğü arasında 06 Temmuz 2015 tarihinde imzalanan ve 21 Ekim 2016 tarihinde bir yıl daha uzatılmasına karar verilen protokol kapsamında,

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğretim üyeleri ve öğrencileri tarafından 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun çerçevesinde Ankara Sincan Kadın Kapalı Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlü kadınlara yönelik hukuk kliniği uygulaması gerçekleştirilmiştir.

18 Kasım 2016 – 14 Aralık 2016 tarihleri arasındaki bu uygulamada, tutuklu ve hükümlülere 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ve sahip oldukları haklar ile ilgili genel hukuki bilgilendirme yapılmış olup; uygulama sonunda katılım belgesi almaya hak kazanan 25 tutuklu ve hükümlü kadına 19 Aralık 2016 tarihinde gerçekleştirilen kapanış programı ile katılım belgeleri takdim edilmiştir.

Kapanış programına, Adalet Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkan Yardımcısı Tahir HIRSLI, daire başkanı Jale YILMAZ, tetkik hâkimi Pınar ERGUT, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü daire başkanı Çelebi YILMAZ ve Ankara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Gülriz UYGUR katılım sağlamışlardır.

http://www.sgb.adalet.gov.tr/Duyurular/hukuk-klinikleri-ankara-kadin-kapali-cezaevi-kapanis-programi.html

hk1

hk2

hk3

2016-2017 Güz Dönemi Hapishaneler Kliniği Raporu

Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi 2015-2016 Güz Dönemi Hapishaneler Hukuk Kliniği Faaliyet Raporuği Faaliyet Raporu

2016-2017 Hapishaneler Hukuk Kliniği Çalışmaları